aimbotcsgo2012
aimbotcsgo2012 aimbotcsgo2012
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

The grocery store is having a sale on frozen vegetables. 4 bags are being sold for $5. At this rate, what is the cost of 7 bags??

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 02-11-2020

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

Create a proportion where x is the cost for 7 bags:

[tex]\frac{4}{5}[/tex] = [tex]\frac{7}{x}[/tex]

Cross multiply and solve for x:

4x = 35

x = 8.75

So, the cost of 7 bags is $8.75

Answer Link
wqiu
wqiu wqiu
  • 02-11-2020

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

4 bags are being sold for $5 and the charge does not change,

so 1 bag is being sold at $5/4 bags = 1.25 (dollars/bag)

so 7 bags would cost 7 bags * (1.25 dollars / bag) = $8.75

Done :)

Answer Link

Otras preguntas

In a story white umbrella, Why do you think the narrator's family approaches the mother working differently than other families might?
f(x) = x+3 f ( x ) = x + 3​
Is it true that: If f"(c) > 0, then the slope of the tangent line to the graph of the function at x = c is positive.
Which equation represents an exponential function with the initial value of 500?
define plasma osmolality​
What are the possible effects if there is no business planning?
Example 1.29 Initially, a box contains three white and five red balls. Balls are drawn at random from the box. Whenever a red ball is drawn, it is placed back i
Can someone help me please and thxxx
Rohit is taking a tuition class(passive voice)​
Tim go to school.His age is a cube number.His age is double 1 square number and half a different square number.How old is Tim?