bdawson2009 bdawson2009
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

it cost me $46.80 to fill my 13 gallon gas tank what was the price of gas per gallon

Respuesta :

petionchardon
petionchardon petionchardon
  • 02-11-2020

Answer:

$3.6 each gallon cost 3.6 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What process describes how plants use air, water, and energy from the Sun to make their own food? A) water. B) the sun. C) carbon in the carbon cycle. D) t
A swimming pool was 4 meters wide with surface area of 16 square meters.What is the length of the pool?
Police arrest a person accused of stealing money. The person accused of the theft goes to court, is found not guilty of the crime, and set free. Later, police f
Suggest a method to liquefy atmospheric gases.
what is the rate of scientists groups of organisms?
An allergy medicine is usually stored in a cabinet at the room temperature where it’s molecules move around each other. By mistake an intern transferred energy
analyzing-how dose the policy that requires food service workers to wash their hands help prevent communicable disease?​
Evelyn is mixing light blue paint. The ratio of blue to white paint is 3:1. If Evelyn uses 6 parts blue paint. How much white paint does she need?
what was the policy of containment and how did it influence us foreign policy
Calcium bicarbonate (Ca(HCO3)2) Ca:H:C:O = 1:2:2 ___ Lithium sulfide (Li:2s) Li:S = 2:__ Answers are 6&1