adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Describe the stages of nitrogen cycle
3 preguntas sobre la masacre de el salado
Using each of the question words (who, what, where, when, why, and how), formulate six questions about the Harlem Renaissance that you would ask the artists an
What is the domain and range
Someone answer theses please ASAPPP
explain the link between desertification and Globalization
I need help pls help
write down the next term in sequence:3;-6;12-24;48​
Ammonia (NH3) and formaldehyde (H2CO) each have three bonds around the central atom; however, their molecular shapes are different. Explain this observation.
At the end of a rock concert, representatives of the featured performer randomly selected 50 of the attendees and had them fill out a survey that asked them if