ayannarivers12 ayannarivers12
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of oranges cost $7. How much does 1 pound of oranges cost? Explain how you solved.

Respuesta :

jcaseal515 jcaseal515
  • 14-10-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

If It's $7.00 for 5 pounds of oranges you would have to take the $7.00 and divide it by the number of pounds purchased which is 5.

$7.00 / 5 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

What is the domain of g(x) = sqrt x +1
help me please! I don't know where to start!
What was the Sedition Act? A. an act that made it a crime for anyone to publicly criticize the government or its officials B. an act establishing United States
is conflicted a antonym for ulterior
the best cardiorespiratory workout is one that
Is it wise for a firm to employ a worker at $20 per hour when another worker doesn't same job for $10 per hour
How did enslaved Africans contribute to life in the colonies?
Jains stress nonviolence towards all living things, which is why animals needed for food are killed in the most humane way possible. a. True b. False
What is a synonym for the word insensitive
A scientist attends an annual conference hosted by the American Medical Association. At which type of event is she most likely to hear a speech given by a world