vanessagax
vanessagax vanessagax
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

mark bought 4 pounds of apples for $7.56 what was the cost per pound?

Respuesta :

michaelnava098
michaelnava098 michaelnava098
  • 14-10-2020

Answer:

$1.89 per pound

Step-by-step explanation:

$7.56÷4

Answer Link
kevin2362 kevin2362
  • 14-10-2020
cost of 4 pounds of apples=$7.56
To find:cost of 1 pound of apples
Therefore, cost of one pound of apple = 7.56 / 4
=$1.89
Answer Link

Otras preguntas

Venus is about 10^8 kilometers from the Sun. Saturn is about 10^9 kilometers from the Sun. About how many times farther from the Sun is Saturn than Venus? 10^
In the development of the first civilizations what was gained for humankind and what was lost
A 6-month put option on makler corp.'s stock has a strike price of $45 and sells in the market for $8.90. makler's current stock price is $41. what is the exerc
What were the long term and immediate causes of the civil war?
explain the importance of nutrients to an organism of your choice
If electrons were used in the two slit experiment instead of light, what change would need to be made to the slit spacing in order to see a diffraction pattern?
845,001 rounded to the nearest ten thousand
What are the states that shows how many pixels are in a square inch of the image?
A tale told by a character within a framing fictional narrative is called _____. a cause-and-effect relationship a theme an epiphany a story within a
Which of the following statements best describes Islam's spread from the 7th century through the 17th century?