12nevaehscantlebury
12nevaehscantlebury 12nevaehscantlebury
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Clark purchased a box of pencils.
The purchase price was $1.80 for 12
pencils. How much did she pay for
each pencil?

Respuesta :

harmonyanderson1 harmonyanderson1
  • 14-10-2020

Answer:

0.15 cents

Step-by-step explanation:

1.80 (price) divided by 12 (amount) = 0.15 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Hoy voy a desayunar en la cafeteria.
When a cell changes to become a [BLANK] cell, it is called differentiation
When listing the levels of organization in organisms from least complex to most complex, which level is just below organs in complexity? cell organism organ sys
Nouns practice 1: people, places and things.
Were Often hostile relations with Native Americans in the British colony or French colony? Answer: British colonies Plus you can just write whatever to receiv
why do chinese maps show the pacific ocean at the center?
Scale is... A. The system used by geographers to transfer locations from a globe to a map B. The extent of spread of. Aphenomenon over a give area. C. The diffe
How it is being a American
What is the definition of Temperance
show work please help