makaylabower864
makaylabower864 makaylabower864
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $0.75 per donut. Which equation can be used to find c, the total cost, in dollars, to buy d donuts?

Respuesta :

Dbreakarm
Dbreakarm Dbreakarm
  • 13-10-2020

Answer:

It should always be addition or multiplication.

Step-by-step explanation:

Common sense, plus you didn't give us any options.

Answer Link

Otras preguntas

Why would someone give a speech rather than write a persuasive essay? (5 points)
should mama spend the money on beneatha? (List 3 reasons why Mama should spend the money this way. Why is it important to spend the money in this way? How
The lifetimes of a group of 10 light bulbs are given below: 221, 645, 538, 941, 269, 893, 703, 536, 823, 651. The standard deviation of the lifetimes is (to two
What statement best explains the importance of emotional health?
Huilan is 11 years younger than Thomas. The sum of their ages is 63 . What is Thomas's age?
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each account type with its description. 1. basic checking account 2. interest-bearing checking
A model ship is built to a scale of 1:400. If the actual length of the ship is 45 m, the length of the model will be cm. (DO NOT put CM in your answer, only put
howw to i solve this ​
Suppose that the cost of a paving stone is $2.50, plus $0.15 for every 4 cubic inches of concrete. How much would each paving stone cost?
Abraham has visited 10 states already. He has a goal of visiting all 50 states. He plans to achieve this goal by visiting 5 new states per year (y) for the next