marelyc91 marelyc91
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $29.88. How much would it cost if u were to buy 6 bags?

Respuesta :

jimbobtoe jimbobtoe
  • 13-10-2020

Answer:

44.82

Step-by-step explanation:

29.88 divided by 4 is 7.47 times 6 is 44.82

Answer Link
mohammadkilani966
mohammadkilani966 mohammadkilani966
  • 13-10-2020

Answer:

44.82$

Step-by-step explanation:

4:29.88

6:x

4x=179.28

x=44.82$

Answer Link

Otras preguntas

Two-digit natural numbers are formed, with replacement, from the digits 0 through 9. How many numbers are greater than 65
1.Write an original sentence with two independent clauses and punctuate them with a semicolon. 2.Write an original sentence containing a correctly spelled word
Periods when little rain falls and crops are damaged are called ?
______ were the earliest forms of life
bill has to figure out the area of his square yard. He knows that one side of his yard is equal to the length of his garage. The dimension of his rectangular ga
Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that cost $3.20. Which product has the l
The following question refers to “The Medicine Bag.” How do Cheryl’s and Martin’s reactions to Grandpa’s arrival differ? Cheryl is embarrassed, and Martin is
Explain what is meant by the term olfactory fatigue or olfactory exhaustion.
Which of the following sequences of numbers are arithmetic sequences?Check all that apply.
14. What happened as a result of the so-called Intolerable Acts?