darkdesbang12
darkdesbang12 darkdesbang12
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

1.10 apples for 3.50. How much is the cost for 70 apples

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.31.

Step-by-step explanation:

If 1.10 apples cost $3.50, we should divide to find the rate per apple.

1.10/3.5  ≈ 0.31

0.31 is the aproximatley answer, since there is no clear answer (at least not from my work). 0.31*70=21.70

The cost of 70 apples are 0.31.

Answer Link

Otras preguntas

The vassals had to pay taxes to the1.king2.lord3.villien​
Is 1.32332333... a rational or irrational number?
List and describe some important characteristics (descriptions) of the Renaissance.
A parabola with its vertex at (24,10) and its axis of symmetry parallel to the y-axis passes through point (4,290). Write an equation of the parabola. Then find
I WILL GIVE BRAINLIESTTowns and cities began to increase in size in late Medieval Europe. One reason for this growth was that trade increased due to the A. tran
when me and my mom and dad have 3$ to pay for my room for an new bed and they go to the bank and go get 1,000$ how much is the total are we subtracting are we
A student drops a pebble from the edge of a vertical cliff. The pebble hits the ground 4 s after it was dropped. What is the velocity of the pebble just before
Samantha claims that 4x + 2 is equivalent to the expression x + 17 + 3x − 15. Check whether Samantha’s equivalent expression is correct using x = 2. Samantha is
Calculate the mass in grams of 0.0035 mol of NaNO3
wot iz 1+1 :D rEEeEeEEeEEeEe