hollyjean88 hollyjean88
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.92 for a dozen apples is a rate of $0.__ per apple.

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple.

Step-by-step explanation:

A dozen apples stand for 12. If we want to find the rate, we must divide.

$4.92 ÷ 12 = 0.41.

The rate for a dozen apples that cost $4.92 is $0.41 per apple.

Answer Link
mblomstrom2007
mblomstrom2007 mblomstrom2007
  • 13-10-2020

Answer:

$0.41 per apple

Answer Link

Otras preguntas

what other information do you need to prove triangle GHK is congruent to triangle KLG by SAS
does a solution have to involve a liquid? explain.
Mrs.Savin receives a weekly base salary of $500,plus a commission of $1200 on each car that she sells. Write a function rule relating her total weekly pay p to
Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
in what way is a gene pool representative of a population
Describe what happens when blood in capillaries flows past cells
What is adaptation in animals and plants
names is often given to the journey of africans who were brought to the americas as slaves?