fremck7527 fremck7527
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

If Elena’s ice cream cost $3.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

taralinskipper2
taralinskipper2 taralinskipper2
  • 13-10-2020

Answer:

1 ounce of toppings

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what's 99 divided by 9,801
Who heads up the Department of Justice under the Executive Branch? A. Secretary of State B. Secretary of Justice C. Attorney General D. Secretary of Commerce
When was FED created?
What does Protagonist mean?
What is theocratic rule? A. government by secular leaders B. government by men and women leaders C. government by religious leaders D. government by foreign lea
“The process we use to make sense out of what we hear” is the definition of _________.
Seaweed and kelp are _____ algae.A.brown b. red c. fire d. golden-brown
How would I write 5 7/8 as an improper fraction
phillip sells electronics and works on a commision basis. if his commossion is 4%, and he sells $15,000 worth of electronics, what are his earnings
What do all carbon atoms (and ions) have in common