rhsg7wugwyehehhehe rhsg7wugwyehehhehe
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A cabinetmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

iivory
iivory iivory
  • 13-10-2020

Answer:

I believe the answer is $14.85

Step-by-step explanation:

This is because 3x4.95 is 14.85.

Answer Link
billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 13-10-2020

Answer: $14.85

Step-by-step explanation:

Multiply the unit cost but the number of units.

$4.95×3= $14.85

Answer Link

Otras preguntas

What makes the meter/beat/pulse of Bolero different from Claire De Lune?​
I need help combining like terms 2-x^3-4+3y+y+y+5
How do you change the objective lenses?
if cos(a)=0.95 and sin(b)=0.95, what can be said about angle a and angle b?
Use context clues to determine the meaning of the word elixir. Then write your best definition of the word here, along with which context clues helped you find
Simplify: 88 ÷ [ 59 – { 7 × 6 + ( 17 – 2 × 4 )}]l​
well labelled diagram of an algae​
the current through a 12ohm resistive circuit when 24 volts is applied ​
what is an alternative spanish phrase for el internet
can anyone solve it...... plz​