angievillalba12
angievillalba12 angievillalba12
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

7. The total cost of producing 475 calculators was $12,825. What is the unit cost (that is, the cost of producing 1 calculator)?

Respuesta :

isabellawang
isabellawang isabellawang
  • 13-10-2020
12,825/475
=
the price to produce one calc is $27
Answer Link
hussain2574
hussain2574 hussain2574
  • 13-10-2020
The answer :
475 calculators : $12825 = $27

Explanation:

Do divide only
Answer Link

Otras preguntas

In which of the following areas did Marquette and Joliet explore for France? St. Lawrence River portions of the Mississippi River Hudson River
5+8-3+5=? Help me out, this polyte person needs help
“With these pieces of paper they can buy anything and pay for anything. And I can tell you that the papers that reckon as ten bezants (a quantity of money) do n
which number is greater than 0.883 A: 0.88 B: 0.338 C: 0.888 D: 0.833
Enzymes... make things easier for your cells make things harder for your cells
someone please help fast first correct will be marked as brainiest
Write a word problem that fits with the equation (-3) - 7.
PLZZ HELP, I WILL MARK BRAINLIEST WHOEVER ANSWERS FIRST
Write any three importance of utility software.​
Can someone help me please