ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Jana bought a car for $4200 and later sold it for a 30% profit. How much did Jana sell the car for?
In conditions of stress or fear, the human adrenal gland may produce adrenaline. Which of the following is an effect adrenaline can have on the body?
Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x show work please.
Find the speed in degrees per minute of the minute hand of an accurate a clock.
Describe the way nocturnal animals move using ing starters
Angle 1 and angle 2 are a linear pair. Measure of angle 1 = x-36, and measure of angle 2 = x+84. Find the measure of each angle.
what is the war industries board?
During the time when humans moved from Africa throughout the world, a. birth and death rates were both fairly low. b. population growth was rapid. c. population
is freshwater drum a consumer
Jana bought a car for $4200 and later sold it for a 30% profit. How much did Jana sell the car for?