losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

I have been working on my homework for hours. Identify the form of the verb.
The vertical sequence of the layers of soil is called a soil a. dynasty. b. horizon. c. profile. d. family.
Britain and France signed an entente and became the a. Central Forces. c. Central Powers. b. Allied Forces. d. Axis Powers.
Suppose a logs mass is 5kg .after burning,the mass of the ash is 1kg .explain what may have happened to the other 4kg
whic decimal is equivalent to 5.05? 50.05 or 5.5 or 5.050 or 50.5
Without subtracting 8.5-4.64 what digit will be in the hundreds place
During which period did Japan increase its modernization, industrialization, and connection to other nations? A. Edo period B. Meiji regime C. Muromachi period
The two types of scales that are printed on the meter face of an analog VOM are A. single and double scales. B. polarized and non-polarized scales. C. positive
This body has control when a society has popular sovereignty. a. the aristocracy c. the wealthy b. the army d. the people
what does rhythm in a pattern indicate? A. symmerty B. motion C. harmony