Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

simplify:,[t-(t-1+t)]​
Which quotation is punctuated correctly? In all his years, Dr. Connors “never understood the power of creative thought”. Dr. Martin Luther King Jr. was a “beaco
What is wrong with the following sentence: For my project, Analyze a Formal Essay, I chose to read an article Polluted waterways help fuel drug resistance in ba
Which type of unconformity occurs when sedimentary rock overlies igneous rock? Question 8 options: disconformity nonconformity angular unconformity conformity
which of the following is a solution A- Brewed coffee B-Tomato juice C- ranch salad dressing D- muddy water
which should I choose​
If h(x)=4x^2-16 we’re shifted 7 units to the right and 3 units down what would the new equation be
If 2x-3y=14 and 5x+3y=21 then what is the value of x? A) -1 B) 0 C) 7/3 D) 5
Resistivity of a material is the resistance of a cm long sample of the material of 1 cm2 cross-sectional area.
The widespread dominance of several foreign fast food chains and supermarkets in Asia have changed the people’s?