amohamed59
amohamed59 amohamed59
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

John bought 3 bottles of an energy drink for $4.50. Write an equation relating the total cost y to the number of energy drinks bought x. *

Respuesta :

yermom980
yermom980 yermom980
  • 02-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

y = 3 times x

or: y divided by x = 3

Answer Link

Otras preguntas

what is the purpose of a pH indicator?
Which of the following is not an example of a cognitive process? A. memory B. dreams C. perception D. sleep
epithelial cells grow close close together to form the body's? Muscle, skin or bone?
based on the context of each quote from my bondage and my freedom by frederick douglass, find the word that most closely matches the denomination of the bolder
The paper pet population undergoes a mutation that causes ROUND teeth.
Which of the following attributes of a website indicates a more reliable source for information
Which tribe refused to agree to new terms after the Civil War? Seminole Chickasaw Creek Cherokee
Please help <3 Please help <3 Please help <3
I need help with 6-11
How do I solve this