apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

By sending these children away, “you are handing them a death sentence,” says José Arnulfo Ochoa Ochoa, an expert in Honduras with World Vision International, a
Describe the transformation of the parent function f(x). g(x) = f(x) + 4
Greatest common factor
A ribbon is 12 3/8.Into how many 3/4 peices can it be cut?
A company that manufactures cars for freight trains manufactured 254 cars in the month of August, out of which 218 were boxcars. What fraction of the cars manuf
An operon encodes enzymes for making an essential amino acid and is regulated like the trp operon. Which of the statements is true? A. The amino acid inactiva
Which of the following is far more effective, has greater longevity, and has a far wider audience than advertising? Publicity Hosting Browsers Newspaper ads
PLEASE HELP ME!!! I WOULD REALLY APPRECIATE IT WILL GIVE BRAINLIEST!! Please explain the concept and give at least one real world example that demonstrates the
Jay rides his bike 634 miles in 13 hour. What is his average speed?Jay rides his bike 634 miles in 13 hour. What is his average speed?
what is. the units of velocity