Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Teenager #1 returned home late from a date and his parents grounded him for a month. teenager #2 also arrived home late, but his parents told him that if he is
what equation represents the inverse of y = e^2x - 9?
On the periodic table, there are some elements with three-letter symbols. In the future, these elements will have new names and sysmbols A. True B. False
Joe plans to put a swing set inside a sand box he is building in his yard. He needs the sandbox to be 5 feet longer than twice the width for safety purposes. J
i know the answer but i’m not sure how to do it
how did scientist respond to copernicus's discovery?
I’m confused on this one
Which expression is equivalent to r^m ÷ r^n r^m − n r^m + n r^m ⋅ n r^m ÷ n
how did working class in tenements get clothing?
calculate the size of angle y