machin24
machin24 machin24
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 5 notebooks for $4.00. How much is it to buy 12 notebooks?

Respuesta :

dsdrajlin
dsdrajlin dsdrajlin
  • 09-10-2020

Answer:

$9.60

Step-by-step explanation:

Step 1: Given data

5 notebooks are worth $4.00.

Step 2: Establish the appropriate ratio

The ratio of notebooks (n) to dollars (d) is 5:4.00.

Step 3: Use the establish ratio to calculate the price of 12 notebooks

12 n × ($4.00/5 n) = $9.60

12 notebooks are worth $9.60.

Answer Link

Otras preguntas

which european nation colonized india and austrialia in addition to having spheres of influence in china?
How many triangles can be drawn with side lengths 3, 5, and 9?
Oh Gosh Pls help me i need to know
a stone of 1kg is thrown with a velocity of 20m/s and comes to rest after travelling a distance of 50 m. calculate the force exerted on the object.
Question down below.
Which object has more momentum? 1. Caterpillar resting on a leaf? 2. Sleeping bear? 3. Llarge butterfly in flight, flying through the air? 4. Ant walking in lin
BRAINLLEST! Boiling water for mac and cheese is a physical change. Give 2 pieces of evidence to support this claim
Need help ASAP!!!plzzz.Passage 1 Passage 2 Which claim in Passage 1 would the author of Passage 2 MOST LIKELY consider a misinterpretation of the facts? Why the
What is the perimeter?
Based only on the given information, it is guaranteed that AC = BC. Given: A ABC AB I CD A. True B. False