deonauld deonauld
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Roz bought 3 dozen bagels and a $0.69
orange juice. She paid $7.89. How much
was one bagel
?

Respuesta :

zzzcloudy
zzzcloudy zzzcloudy
  • 01-10-2020

Answer:

$2.4

or

$2.40

Hope this helps!-xox

Also please heart or give brainliest!<3

Answer Link
hellothere5026
hellothere5026 hellothere5026
  • 01-10-2020

Answer:

$0.20 per bagel

Step-by-step explanation:

subtract .69 from 7.89 to get 7.20. since there are 12 in a dozen, multiply 12 and 3 to get 36. divide 7.20 by 36 and you will get how much each bagel is, which is $0.20. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of energy​
how do u solve 1.5 divided by 0.06
What is an open area of land that has few homes or other buildings
Who opened hartford school for the deaf in connecticut in 1817?.
HELP Solve the system of equations using the substitution method. -7x - 4y = -11 y = x
The Martinez family ate at a restaurant. The cost of the meal was $34.50. The sales tax was 6% of the cost of the meal. They left a tip of 15% of the cost of th
Why did the trap fail -The most dangerous game
please educated people solve my question i have reposted for the 4th time now...
What is the measure of angle PBQ
What are the sine and cosine ratios for a 30°–60°–90° triangle with a hypotenuse of 6, when θ = 60°?