niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

Chemicals that break down food into nutrient components to be absorbed are called ___.A. hormones B. bile acids C. enzymes D. electrolytes
A man leaves home at 7:10h to travel 250km Town X. He travels 150km at an average of 75km-1 calculate the time he takes to travel the 150km​
Which of the following statements correctly describes recommendations for preoperative patient skin antisepsis? A) Prep should start at the site of the incision
A drug is tested in the laboratory and is found to create holes in both mitochondrial membranes. Researchers suspect that the drug will be harmful to human cell
Solve this question for me please
evaluate 2 cd -2 when cz 2 and d=3.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
If 11 numbers between 1 and 20 are chosen, show that at least 2 of them will be multiples of each other. Explain using the pigeonhole concept.
Penicillin G forms a covalent bond with a serine residue at the active site of transpeptidase. What type of inhibitor is it? a) Competitive Inhibitor b) Non-co
Which value from the set {2, 3, 4, 5} is a solution