camila1052
camila1052 camila1052
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

$36 for 4 pounds of shrimp as a unit rate

Respuesta :

sailorsylvt
sailorsylvt sailorsylvt
  • 16-09-2020

Answer:

$9/ per pound of shrimp

Step-by-step explanation:

Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 16-09-2020

Answer: $9  per pound

Step-by-step explanation:

The unit rate is the amount of money per pound of shrimp.

Divide the money by the number shrimp to find the unit rate.

36 / 4 = 9

The unit rate is $9  per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is a allegory, and how is the divine comedy an example of one
Which is one of the most important differences between prokaryotes and eukaryotes? The cytoplasm in eukaryotes does not contain any organelles but that of
find the range of 56 and -35
occurs when an object travels in a cruved path
One way to ensure good sleep hygiene is to change your bedtime frequently.
what ion charge patterns are in the periodic table
What was the manifest destiny?
circle the even 122 343 728 910 423
How many cubic centimeters is equal to 25 milliliters
Your conclusion paragraph should begin with a restated thesis statement. True False