prettypotatohead123
prettypotatohead123 prettypotatohead123
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Bethany sells roses and petunias. The expression 3r + 2.5p gives the cost (in dollars) of r roses and p petunias.

What is the cost of 7 roses and 8 petunias?

Respuesta :

nodadbigpp
nodadbigpp nodadbigpp
  • 15-09-2020
each rose is $3
7 roses so 7 x 3 = $21
each petunia is $2.50
8 petunias so 8 x 2.5 = $20
$21 + $20 = $41

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Recall a situation when you have shown empathy to someone. Discuss the following in not less than 75 words: (Paragraph form ) 1. Identify the problem or conflic
Which unit is not a unit of velocity
Text 1B Underwater wonder on The Mexican government has paid an artist to make 8,000 statues - all to be dumped the sea bed. Why? In an attempt to save an endan
Read the selection from the section "This Is Not A Period Of Peace." ​
the tuition for a private college is currently 18000 for each semester. The college will raise tuition by 500 dollars per semester per year How much is tuition
I need this answered for me please
Find the subject and verb. Commas look like tadpoles swimming across your paper
Determine how many c units each equation moves.
scenario of a table tray
Triangle XYZ is shown on the coordinate plane. -6 -5 -4 -3 -2 -1 #1 O (2,1) 5 4 3 2 11 (5.-1) (6.1) -2 # Z 1 If triangle XYZ is translated using the rule (x, y)