raquezb12 raquezb12
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia want to buy 21 ft of wood to build a boarder around her vegetable garden. The wooden boards she chose cost $2.20 per yard how much will olivia spend on wood?

Respuesta :

papi100yesss
papi100yesss papi100yesss
  • 15-09-2020

Answer:

15.4

Step-by-step explanation:

3ft=a yard

21÷3= 7

2.20×7=15.4

good luck

Answer Link

Otras preguntas

1-2+3-4+5-6+..+99-100.
Topic Sentence: This classroom is a mess.Supporting Ideas1. In fact, the whole school is a mess!2. dictionaries and papers on the floor3. rows of desks out of o
Find the distance between the points ( -19,14) and (-19,6).
Which is one of the characteristics of a strong theme ?
i got points just for you IF you answer this question
determine whether the three points are collinear. ​(0, -10​), ​(-​3, -15​), ​(2,- 6​)
Please help me :)) 15 points (chemistry) Define substance and give two examples of things that are substances
what the Summary of Zenobia
An elevator is on the 20th floor. it goes down 11 floors and then up 5 floors .what floor is the elevator on noW.
Look at the following picture. What would be the resultant vector of A+B? vector b is 4.78m 67 degress vector a 21 deg