corderioushodges8 corderioushodges8
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of copper wire costs $68.70. What is the price per foot?

Respuesta :

bp09421
bp09421 bp09421
  • 15-09-2020

Answer:

hey hey hey hey hye hye  heyr32klq,adm.

Step-by-step explanation:

Answer Link
kendraaa23 kendraaa23
  • 15-09-2020
2 yard= 6 feet
6 feet of wire costs $68.70
68.70 divided by 6 = 11.45
1 foot of copper wire costs $11.45
Hope this helps! Sorry if wrong
Answer Link

Otras preguntas

14.20×2/3=???????????????????​
What is the area of a square with a side length of square root of 13
Harold argues that a semi-circle has rotation symmetry, but Jay disagrees. Who is correct and why?
What is the area of this polygon
I need someone to help me
Write a string class. To avoid conflicts with other similarly named classes, we will call our version MyString. This object is designed to make working with seq
-(m-6)=3m+14 please show step-by-step solutions!
Eating local food is often considered a way to "go green" and help theenvironment. Why does locally grown food tend to have a small impact on theenvironment?AOA
A 2.6 liter container of nitrogen had a pressure of 3.2 atm. What volume will the gas occupy at a pressure of 1.5 atm?
{22c + 33d} which expression are equivialnt