millydiaz34md millydiaz34md
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?

Respuesta :

charmainelei charmainelei
  • 15-09-2020

Answer:

586.5 cents

Step-by-step explanation:

if one ounce costs 25.5 cents and the bag contains 23 oz, you multiple 25.5 by 23 to get 586.5

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression: 9r + -5r + 7 - 4 + -2r + -4
1) Benny has 13 books in his library. He bought several books at a yard sale over the weekend. He now has 67 books in his library. How many books did he buy at
How did South Carolina respond to the election of Abraham Lincoln as president in 1860? It called for a state convention and demanded a recount. It reluctantly
I need help ASAP please and thank you
Which element forms the skeleton of this polymer? Analyze the polymer polypropylene. H H H H O carbon H H Ċ-Ċ-Ċ-Ċ-Ċ-Ċ CH, H CH, H CH, H O copper O hydrogen O ox
Please Help!!!! Select three -AR verbs from this section that describe things you enjoy doing daily, such as speaking, singing, etc. Once these three verbs are
Can somebody please walked through this, I'm so confused and I have a test in 6 hours...
Please help me I don’t understand this pleaseeee
a car accerlates from (rest zero) speed up to a 30 speed m/s in 12 seconds calculate the acceleration
Suppose that the gas tank of a car holds 12 gallons , and that the car uses 1/20 of a gallon per mile . Let x be the number the car has gone since the tank was