avenus16447
avenus16447 avenus16447
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

a store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-09-2020

Answer:

~$0.60

Step-by-step explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

Answer Link

Otras preguntas

Dans chaque cas réduire l'expression 2x-3+8-4x+x²
answer all pleaseee
What is the history of cough syrup
Evaluate: Find the common ratio
Rohan bought a motorbike for rupees 5675 and spent 453 rupees on its repiar. Then he sold it for 1265. Find out the profit or loss he made.​
What is an example of militarism being used in a good way
(6x-1) (6x-1) -x + 3 (x+5) - 7x(x)
Which exponential function has an initial value of 2? O f(x)=2(3x) O f(x)=3(2) x -2 f(x) 118 1
How is the area of the base the same as the volume of the cylinder when the height is 1.please help​
A curva (ou fronteira) de possibilidades de produção (CPP) expressa a capacidade máxima de produção da sociedade, supondo pleno emprego dos recursos ou fatores