sarahraaish
sarahraaish sarahraaish
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

an 8 oz box of cocoa puffs costs $1.59 and a 2-pound box costs $6.79. which box is a better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-09-2020

Answer: 8 oz..

1 pound= 16oz if 8oz=1.59 so add it up 4 times 8+8+8+8= 32 which = 2 pounds total 8=1.59 8+8= 1.59x2=3.18 8+8+8=1.59x3=4.77 8+8+8+8/ 1.59x4= 6.36 so all of them eights will = up to 2 pounds and 8 is obviously less

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the band members sold 316 juice drinks for a fundraiser. they sold 52 more grape drinks than strawberry drinks. how many of each type of juice drink did they se
What is one responsibility that is only for United States citizens?
What movement tried to end racial discrimination?
What is the capital of the United States?
Given the balanced equation representing a reaction: Al2(SO4)3 +6NaOH ==> 2Al(OH)3 + 3Na2SO4 The mole ratio of NaOH to Al(OH)3 is (1) 1:1 (2) 3:1 (3) 1:3 (
Who is the “Father of Our Country”?
Name one right only for United States citizens.
If the President can no longer serve, who becomes President?
Name one state that borders Canada
the sum of two integers is -1. the product of the integers is -72 find the integers.