emilysiegel4740 emilysiegel4740
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

Writing expressions- Cost in dollars per pound of grapes if p pounds cost $2.97

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 14-09-2020

Answer:

2.97p

Step-by-step explanation:

each pound of grape costs $2.97

p pounds are bought. Multiply:

2.97p is your answer, or 2.97 * p.

~

Answer Link

Otras preguntas

what possible function did wisdom teeth and our appendix serve when prehistoric humans used them?
substance farming presents a large problem for rural farming families if their crops are no success TRUE or FALSE
What date did William Shakespeare die?
Use gauss-jordan row reduction to solve the given system of equations. hint [see examples 1-6.] (if there is no solution, enter no solution. if the system is de
how many dollars are in 65536
If you have a budget of 12% of your monthly income for groceries how much can you spend on groceries if you are 950 bi-weekly
7 + 7 + (-1) = ?A. 16B. 10C. 13D. 7
Anyone know the answer please
Which of the following should be continually pursued?
Experienced users of the Bezier Tool usually use which technique when tracing an image? A. Drawing freehand sketches B. Drawing a combination of straight and