Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

The spherical object within a cell that controls its activity is the _____.
if its 8:00 am in New York what time is it in Madrid, Spain?
0.75% of 387 and estimated
was a priest a noble in the middle ages?
Solve for x.... 2/7=x/13
Which one of the following choices is a known factor that influences flexibility? a. Race and ethnicity b. Body composition c. Degree of self-confidence d.
Lava and other materials that are launched from a volcano into the air are referred to as A. tephra. B. basalts. C. flows. D. magma.
48 is 60% of what number
Which of the following does the Consumer Price Index (CPI) measure? A. recessions B. inflation C.interest rates D.unemployment
What is customary length?