eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of AB? A(-1,5), B(2,-4) A. \sqrt(82) B. 3\sqrt(10) C. 3\sqrt(3) D. \sqrt(87)
How are hurricanes and thunderstorms similar? PLEASE HURRYY-
Find the equation of a line that passes through the point (0,1) and has a gradient of 2.
Carol's AMT base is $240,000. Of this amount, $35,000 represents long-term capital gain income from investments that had a preferential rate for regular tax pur
..............................................................
How can a quality of life be created?​
Please hurry and answer :) Worth 11 points And please be for real
What weapons did the colonists use against the British soldiers? A. swords B. none C. guns D. sticks and snowballs
i think is the best movie because
study carefully each of advertisement below identify the propaganda technique used encircle the word/s that you used as clues to determine the propaganda then b