diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

to lessen the growing power of socialism, Bismarck
Monica Lewinski was granted immunity in exchange for her testimony against President Clinton. What was she being granted immunity from? a. embezzlement b. fraud
PLEASE HELP ME AND I'LL LOVE YOU FOREVER. At the equivalence point of a titration of the [H+] concentration is equal to: Select one: a. 1 x 10-7 M b. 1 x 107 M
Imagine you are reading an article about the goals of the National Archives to reduce its energy use. What information would suggest that this source is likely
Which of the choices below best describes the Triangular Trade? a. The American colonies imported raw materials from Africa and exported manufactured goods to E
An adverb clause is introduced by a _____.
4. _______ is one of the first Latin American countries to have a separate ministry of tourism with dedicated funds within its federal governmental structure.
Which homeostatic process moves particles against a concentration gradient? A.dynamic equilibrium B.passive transport C.osmosis D.active transport
Select four third-parties from the list below: a. Prohibition b. New Party c. Greenback d. Democrat e. Republican f. United We Stand
According to Muslim beliefs, why did Muhammad become a prophet?