chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

how many Times greater is the value of 3 in 300 then the value of the 3 in 300
In the number 8444 what is the relationship betwee n the 4s? Think about the value of each 4 to help you find your answer
Leslie’s bookstore has a 48% off sale on all of its merchandise. How much is the discount on a book that originally costs $36.45? Show your work, and also EXPLA
What did Plato critique in his book The Republic?
What are causes and effects of unemployment?
What influenced the development of Byzantine art and architecture? A. Russian religious art was the major influence on Byzantine art. B. Egyptian and Indian art
The purpose of the petition sent to King George III by the First Continental Congress was to A. request a place in Parliament for colonial delegates. B. declare
A circle is divided into 6 equal sectors. Find the measure of the central angle of each sector. PLEASE HELP
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Most of the learned women of the middle ages were? A) Nuns B) Professors C) Artisans D) Merchants