uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

When 70,000 is written as 7.0 10^{n} what is the value of n ? Can you please explain with some details?
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
type the requested verb form of this verb. future progressive tense: soar
Which decimal is equivalent to 13/20?
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
In minks, the gene for brown fur (B) is dominant to the gene for silver fur (b). Which set of genotypes represents a cross that could produce offspring with sil
What is the simplified form of the expression 2 * [(1+14)*7]+6/0.5^3?
Why did the Chinese peasants rebel against the manchus from 1850 to 1864?
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
The square root of 617 is between which two numbers?