ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

once upon a time a group of young men sat down in a circle and spoke of mighty things. This is what what said " when the fall of the year comes around, wher
Please explain the process! Moira has a collection of nickels (5 cents) and dimes (10 cents). She has 630 coins totaling a value of $48. Moira challenges her f
Find P(7).................
Scientists believe that _______ of species that once existed on Earth are now extinct. ​
Which statements describe characteristics of Elizabethan drama?
What is the maximum number of atp molecules that can be produced during the electron transport stage of aerobic respiration?
CAN SOMEONE HELP ME ANSWER THIS ​
Over evolutionary time, many cave-dwelling organisms have lost their eyes. Tapeworms have lost their digestive systems. Whales have lost their hind limbs. How c
Pleaseeee help with the questions above
When looking at the endoplasmic reticulum of a cell, the microscope zooms in enough to see ribosomes that are embedded in the outside of the endoplasmic reticu