rinaldomazzella
rinaldomazzella rinaldomazzella
  • 13-08-2020
  • Mathematics
contestada

Please help! ASAP!!! C:

Please help ASAP C class=

Respuesta :

wildberries14
wildberries14 wildberries14
  • 13-08-2020

Answer:

Equation: 5.88/3=p-0.75

The original price for apples was $1.21

Step-by-step explanation:

Equation explanation:

$5.88 divided by 3 pounds of apples = the original price per pound - the $0.75 increase in price

$5.88 for 3 pounds of apples

we divide 5.88 by 3 to see how much money it was per pound

5.88/3=1.96

subtract 1.96 from the price increase of .75

1.96-.75=1.21

Answer Link

Otras preguntas

HELLO CAN SOMEONE PLEASE ANSWER THIS ASAP I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST
Place the following events in sequence: a) hitler takes over part of czechoslovakia; b) hitler invades poland; c) pearl harbor is bombed.
Find the area of the composite figure below.
Please help me with 19-22 on my study guide
HELP PLEASE GIVING BRAINLIST TO ANYONE (spanish 1)
What is it called when we play two or more intervals at the same time? A. major scale B. chord C. melody D. stepwise motion
What do you think is going on in this artwork? What do you see in the artwork that makes you think that? (provide evidence for why you think those things!) Why
What must be added to 29/4 to make 8
3. Identify What metal properties can you see in this ladder? i think aluminum and the liquid metal mercury ???
Mixing Bleach Solution First, carefully pour the bleach into the spray bottle or jar first, then add the water. Mixing the solution in this order will prevent t