kassbou9 kassbou9
  • 12-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 3 T-shirts for $6 each and 4 T-shirts for $5 each. What expression can you use to describe what Jesse bought?

Respuesta :

tkd17761
tkd17761 tkd17761
  • 12-08-2020
(3x6) + (4x5). Is your answer for this question
Answer Link

Otras preguntas

what is 412,456,000 + 432,789,001 +1 = ???
A seafood restaurant claims an increase of $1,750.00 over its average profit during a week where it introduced a special of baked clams A.if this is true,how mu
What is the meaning of life the universe and everything?
HELP ASAP HELP PLZ!!!!!!!!!! if pic don't come thru wait for me to edit it
Angela uses 23 cup of strawberries to make 56 of a liter of smoothie. What is the unit rate in cups of strawberries per liter of smoothie?
approximate surface temperature of venus
Translating hieroglyphs is the most accurate way to understand the political and economic system of the mayans
Which question would the reader ask to learn about roane"s reporting reliability ?
Explain the difference between passive transport and active transport
Which laws directed the flow of goods between England and the colonies