ari3771 ari3771
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 stickers for $3. Write a proportion that gives the
cost c if you buy 12 stickers.

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-08-2020

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

Let

Quantity of stickers=x

Price of stickers=y

5 stickers cost $3

12 stickers cost $y

x/y = x/y

5/3 = 12/y

Cross product

5y=12*3

5y=36

Divide both sides by 5

5y/5 = 36/5

y=7.5

12 stickers= $7.5

Therefore, the price of 12 stickers= $7.5

Answer Link

Otras preguntas

The head of your school's finance department has asked you to address a group of incoming business students about the importance of finance to their overall bus
What’s the name of the technology that lets ryzen™ 5 series cpus access the entire gddr memory of radeon™ rx gpus?.
Entre los números -4 y 0 cuál es menor
SWOT) and to identify 4 strengths, 4 weaknesses, 2 opportunity, and 2 threats. Then to write an analytical text for the case study. Then to write an analytical
What value completes this expression? 4m + ____m = 4m (1 + 6)
write an assembly program that uses the output compare function of a timer to toggle an led every second
Find the mean of the data.8,14,22,7,2,11,25,7,5,9 PLEASE!!!!!!!!
Calculate the determinant of this matrix: What is the first step? Step 1: Augment the matrix by copying columns 1 and 2 to the right of the matrix Step 2: Find
What political views did many lost generation artist have in common?
If coal is mined at $35.99 per short ton, how much is the price per kg? Use dimensional analysis to solve. 1 short ton = 907 kg. Round to the thousandths place