prab01 prab01
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

$4.50 per 1 Kilogram

How many kilograms can you buy with $10

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 04-08-2020

Answer:

2.23kg

Step-by-step explanation:

If you can get 1 kg for $4.50. You can perform a ratio to find out how much you get for $10.

1/4.50=x/10

.2222222=x/10

multiply the 10 on both sides

x=2.23 kg for $10

Answer Link

Otras preguntas

Happiness and guilt are emotions that tend to increase the incidence of altruistic behavior. Please select the best answer from the choices provided T F
What are the strengths and weaknesses of the United Nations?
a custom t-shirt company charges $200 set up fee and $5 per t-shirt. Approximately how many t-shirts must be produced so the total cost per t-shirt is $5.33?
You owe $1,842.66 on a credit card at a 14.5% APR. You pay $250.00 at the beginning of the month and put another $250.00 in a savings account at a 4.0% APR. Wha
Umm can anyone help me ?
Which of the following sentences demonstrates the proper use of a colon? Question 2 options: I have visited: Paris, London, Venice and Rome. I have visited many
How do I fine the sun and difference of number 16?
The Benin and Ife cultures left sculptures and masks of kings and the authority of kingship dating from the 12th centuries. is it true or false?
write this statement as a conditional if-then form. all triangles have three sides.
If the price of platinum rises 50% in January, falls 75% in February, rises 40% in March, and continues rising and falling, an investor would say that platinum