JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

what's the numerical expression for the sum of 8 and 7​
8 - 2 x is equal to 5 - 4 x with verification​
___ unemployment is considered to be the most serious and shows a downturn in the economy.
1. State the domain and range of the relation shown in the table. Then determine if it is a function. If it is a function, determine if it is one-to-one, onto,
Explain the term lattice energy as applied to ionic solids
It takes Adi2 hours to drive from home to her office and 3 hours if she drives 15 mph slower. What is the distance between Adi's house and the office?I WILL GI
what does the chemical formula phCl2(s)
A math class has a total of 41 students. The number of females is 9 less than the number of males. How many males and females are in the class?
Can some please help me out..
2. Kembangkan;(a) 3(7 – a)(b) (x + 4) (x – 4)(c) 8n(–3 – 2n2)​