abiolabalogun1000 abiolabalogun1000
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

The grocery store charges $6.85 for 5 bags of potatoes.if someone bought 7 bags of potatoes, how much would it cost them

Respuesta :

itsannasmile itsannasmile
  • 12-06-2020

Answer:

$9.59 for 7 bags of potatoes

Step-by-step explanation:

First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.

The unit rate should equal $1.37.

Then you multiply that and 7 which equals $9.59

Answer Link

Otras preguntas

how did the neolithic revolution changed society by providing surplus
Why do people study history? Choose all answers that are correct. A. It demonstrates how people will live in the future. B. It explains why our culture is sup
example of a repeating decimal
Alicia has 32 stickers. this is 4 times as many as benita has. how many stickers does benita have?
What is 9,632 rounded to the nearest thousand
Write five sentences about yourself in Spanish using different verbs.
How is simplifying similar to division?
how many time does 7 go into 117
Which describes a major challenge facing the builders of the transcontinental railroad? A. tunneling under Lake Erie B. crossing the Sierra Nevada mountains
What is the estimation of 5 times 4257