lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. Enter your answer in the box. X=
What are important acronyms we use when we talk about the internet? this is for computer science.
help help help helphelp​
Can someone please help me answer this question please.
What is the mass of 2.486 * 10^{24} atoms of neon? Select one: a)83.33 g Ne b)0.2046 g Ne c)8.333 g Ne d) 4.130 g Ne
* How the war progressed, and what some of the specifics of the conflict were when “Two Friends” took place?
In what ways do goals and objectives help managers control the organization? How do specific and measurable goals affect employee and organizational performance
using properties of operations to write two equivalent expressions for 13(4+x)
Im supposed to solve this equation using logarithms but I don't know how.
Why did the author most likely choose this structure for his poem?