waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

I am needing help with this question can anyone help me!!
Which of these is most likely to lead someone to increase his or her level of physical activity?
Who established his own colony because of a dispute with church leaders in New England?
kelly raised a number 2 to a power and then added 4 to the result. she obtained a sum of 68. to what power did she raise 2?​
What term did Bernard Heuvelmans coin?
Laura makes 10.5% commission on each of her sales. How much does she make when she sells a house for 85,000
Please (take, bring) these tests to Pamela to type.​
55) Louis started a simple interest savings account with $1500 that earned 3.5% interest. He left the account untouched until some 55) Louis started a simi time
50 POINTS Which is the best definition of conservation biology? the research of threatened species the use of science to restore ecosystems the protection of ha
Which of the following real-world examples models linear motion? A. Throwing a rock in the air at a 60-degree angle B. Throwing a rock in the air at a