gaboharose gaboharose
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

takotakuna2003
takotakuna2003 takotakuna2003
  • 03-06-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between domestic and foreign policy ?
Should people volunteer? Why or why not? Justify your response. (Site 2)
Need help quickly, thanks in advance
Which equation represents the number of inches (i) a snail crawls if it crawls 7.6 inches per hour (h)? How far will the snail crawl in 8 hours?
Why was the American Revolution not accepted???? Give me two reasons why plzzz I will give 100 points
What do you do if your friend has dislocated their shoulder?
thx for helping me. cljck on pic
he worked ---- and was promoted in two years a) hardly b) diligentlyc) lethargically d) lazily
Y varies directly with x. If y=5 when x=20, what is the value of y when x-6
in the statement, "calvin sold his", which sentence componet is missing