nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
Joe and Ann buy some fruit from the same shop. Joe buys 4 apples and 3 bananas for £2.50 Ann buys 3 apples and 4 bananas for £2.40 Work out the cost of (i) one
( brainliest ) SERIOUS ANSWERS ONLY! 1. I earn 1.25 Points every 1-8 Minutes. Im trying to reach my goal of 5000 points. How many minutes / Hours / Days would
The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
( brainliest ) SERIOUS ANSWERS ONLY! 1. I earn 1.25 Points every 1-8 Minutes. Im trying to reach my goal of 5000 points. How many minutes / Hours / Days would
Which of the following statements is correct for a person that has active Hepatitis B? A. Symptoms may or may not be present B. Infected person's will have jaun
Consider the polynomial function p(x)=-5x^6-3x^5+4x^2+6xp(x)=−5x 6 −3x 5 +4x 2 +6xp, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, minus, 5, x, start su
Although most predicted Phillip to ______ his father, he surprised them by reversing several of his fathers more malevolent policies. dislike resemble influence
Yochanan walked from home to the bus stop at an average speed of 5 55 km/h km/hstart text, k, m, slash, h, end text. He immediately got on his school bus and