TheLazyCrazy TheLazyCrazy
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2020

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 24

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-06-2020

Answer:

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pencils

1.20 /24

.05

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Use pictures or words to explain how you would use the sum of 13 to show how to add in any order
what times what equal 85
what suplies did sumerians have
Which value of x satisfies the equation 7/3(x+9/28)=20
is i drink to a foeman worthy of my steel a metaphor
What 228,643 to the nearest hundred
Which of these items is NOT a piece of furniture? la cama el estante la maleta
What's is a nucleus acid?
Which item(s) are tax deductible for consumers who are buying or renting a home?
Between what two lines of latitude did the original 13 states occupy