delgadodonatella653 delgadodonatella653
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?
$0.25
1 oz.
4 oz
$1.00
$1.00
4 Oz.
1 oz.
30.25

Respuesta :

braydenlaviep4pq5p
braydenlaviep4pq5p braydenlaviep4pq5p
  • 15-05-2020

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

Unit price is the price for a single unit . It is given price of 16 ounce package of cereal is $4.00. We need to find price of 1 ounce package. 1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25

Answer Link
AaronB2004
AaronB2004 AaronB2004
  • 15-02-2021

Answer:

oz over .25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is bill Gates passion?
Part A which of the following best identifies the theme of the poem
The Earth has a speed of 108,064.5 km/hr around the sun. The planet Mars has a speed of 86,868 km/hr around the sun.
Clarify the concept of development.​
Exothermic reactions will often feel____ when touched. A) hot B) no change C) cold
My sister asks you guys for help once more! What is the value of 7/10 - 3/6?
Let fx=3x+2 then f(3) Simple functions
What is the answer to this problem fast people answer
How do I do this? Please help
Article IV of the United States Constitution addresses which of the following issues regarding relationships between the states? I. full faith and credit II.