nchillous2014 nchillous2014
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of milk costs 3.35, how much would 12 quarts of milk cost

Respuesta :

victoriaisthebest4
victoriaisthebest4 victoriaisthebest4
  • 15-05-2020

Answer:

10.05 for 12 quarts

Step-by-step explanation:

Answer Link
ar906274
ar906274 ar906274
  • 15-05-2020
The answers is 10.05 since there is 4 quarts in one gallon. 12 quarts equal 3 gallons, so you must multiply (3.35*3).
Answer Link

Otras preguntas

30% of the 90 students in sixth grade are in the drama club. How many sixth graders are in the drama club?
what were the Soviet Union and East allies’ concerns regarding Germany?
Read the passage. The young man wanted to be a knight more than anything. But the swords were so heavy that every time he tried to pick one up, he fell over. So
. Clean the room,.....? (Tag) ​
Factorise the following completely: (4 marks)a)a) 81
A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $24.00 plus an additional $0.14 for each minute of calls. Plan B costs $14.00 plus an additional $0.16 fo
Which of the following expressions is a factor of 2x2 – 112 + 15?
Read each of the structures or characteristics below. Then, click and drag each into the appropriate category to determine whether it describes a primary sex or
Find a formula for the nth term of the arithmetic sequence. First term 2.5 Common difference -0.2 an = [? ]n + [ ]
Function f is differentiable and decreasing for all real numbers. If y=f(2x^3 - 3x^2), for which of the following intervals of x will the value of y NOT be dec