rachel80010 rachel80010
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: one gallon of orange juice for $2.72 or four quarts of
orange juice at $0.48 per quart?

Respuesta :

alanis07
alanis07 alanis07
  • 15-05-2020

0.48 per quart is better

Step-by-step explanation:

0.48x4=1.92 < 2.72

Answer Link

Otras preguntas

Sources of social change a) cultural lag b)values and beliefs c) technology d) physical environment
What is the correct answer?
How would some people say that waste management isn't good?
A. Read each sentence, Write the correct comparative form of the adverb in parentheses on the line provided. 1. My parents were acting (strangely) than ever) 2.
Miranda warnings are required in which situation? A) No custody and no interrogation B) Custody but no interrogation C) Interrogation but no custody D) Both cus
Can y’all help me on my last practice problem
15 Points!!!! Describe at least three significant outcomes from the Six-Day War.
Did Britain experience a revolution
how do you do polygons on coordinate grids
force F newtons is givenf=ma,where m is the mass in kilograms and a is the acceleration in metres per second squared. find the acceleration when a forceof 4 KN